Сергій Флюгрант, старший викладач та заступник декана з навчально-виховної роботи.
Більшість із тих, хто виріс в Україні за часів Радянського Союзу, розмовляли російською мовою. Так сталося, що українську мову принижували, і вона була непопулярна серед загалу. Багато хто навіть не думав, що розмова російською мовою — наслідок дуже вдалої пропаганди «русского мира», яка триває десятиліттями чи навіть віками. Після того як Україна стала незалежною в 1991 р., ситуація потроху почала змінюватися, але все одно багато людей продовжувало розмовляти російською мовою — українська мова переважала лише на західних регіонах країни. У євангельських церквах спостерігалася подібна ситуація: Синодальний переклад Святого Письма російською мовою був одним із головних джерел, яким послуговувалися в церквах і семінаріях, а багато проповідників і викладачів і далі використовували російську мову як основну.
Зміни прискорилися після 2014 р., коли Росія напала на Україну та анексувала частину східних земель та Крим. З того моменту багато хто прийняв рішення перейти на українську мову. 24 лютого 2022 р. Росія почала повномасштабну війну з Україною, і для багатьох, особливо для публічних людей, це стало точкою неповернення. Говорити українською сьогодні — не тільки ознака національної приналежності та особистого патріотизму, а й підтримка всіх українців, які борються проти російської агресії, і свідома відмова від усього, що пропонує «русский мир».
Перейти на українську мову, коли людина все життя розмовляла російською, дуже складно, але можливо. По-перше, багато хто навчався в українській школі або хоча б вивчав українську. Серед нас майже немає таких, які зовсім не розуміють українську мову, — адже ми чуємо її щодня (новини, розмови, кіно, реклама). Проблема більшості російськомовних полягає в тому, що ми не розмовляємо українською, і вона не є нашою основною мовою. Тому, якщо людина хоче перейти на українську, їй потрібно зробити цю мову головною для себе, тобто прийняти рішення та сказати «ні» російській мові, а «так» – українській. Спочатку буде непросто, але крок за кроком людина розширюватиме свій словниковий запас, її артикуляційний апарат пристосується, зникне скутість, і вона дедалі вільніше спілкуватиметься українською. Отже, потрібно прийняти рішення розмовляти тільки українською мовою, навіть якщо ви будете припускатися помилок. Ніхто не може спочатку досконало опанувати мову, а вже тільки потім почати говорити нею. Це одночасний процес: тільки розмовляючи тією мовою, яку опановуємо, ми вдосконалюємо її.
На цьому шляху можуть допомогти деякі корисні поради. Так, знайдіть людей, які будуть вам підказувати й коригувати вас. Не переходьте на російську мову, коли до вас звертаються російською, пам’ятайте: більшість розуміє українську мову, тому говоріть тільки українською. Також варто відмовитися (хоча б тимчасово) читати та дивитись будь-які передачі, кіно чи серіали російською мовою. Намагайтеся думати українською мовою – у майбутньому це дуже допоможе. Ви маєте зануритися в українськомовне середовище. Водночас будьте готові, що стереотипи ламатимуться не лише у вас, але й у вашого оточення. Може статися, дехто зі знайомих чи навіть рідних або друзів намагатиметься повернути вас до того образу, який склався у них за багато років спілкування з вами. Форма закидів може варіюватися від дружньої поради до відвертого нерозуміння й ворожості. Будьте терплячими та цілеспрямованими, це минеться — вони звикнуть до вас нового.
Мій особистий приклад, можливо, теж допоможе вам. Я понад 50 років розмовляв, проповідував та навчав тільки російською мовою. Але коли я прийняв рішення перейти на українську мову (зауважте — не тільки говорити, а ще й проповідувати та навчати), то зрозумів, що це можливо, і до того ж не так тяжко, як здавалося. Тому я підбадьорюю вас: якщо ви хочете перейти на українську мову, знайте, що це можливо, і загалом не надто складно, якщо ви справді вирішите цього триматися.
День захисника та захисниці України
Вікіпедія дає вичерпне пояснення подій, які ми відзначаємо 14 жовтня. Чотири свята, які там...
ДетальнішеДень Незалежності
31-й рік незалежності України вже ввійшов в історію. Цьогорічна незалежність – не просто...
Детальніше